Naujos technologijos sveikatos mokslų studijoms: prisilietimas prie tikrovės ir maksimalios galimybės

2019-03-27

Šiaulių valstybinės kolegijos (ŠVK) kabinetus, skirtus Bendrosios praktikos slaugos studijoms, papildė nauja įranga.

Manekenai moko greitai nuspręsti

Įėjus į ŠVK Sveikatos priežiūros fakultete esantį bendrosios praktikos slaugos specialistų rengimui skirtą kabinetą iškart dėmesį patraukia suaugusio žmogaus ūgio ir svorio manekenai, pusinis manekenas, skirtas reanimacijai, vaiko manekenas: visi jie valdomi bevieliu interneto ryšiu ir planšete. Šie manekenai nėra vien nejudančios figūros, jie sukurti taip, kad imituotų pagrindinius žmogaus organizmo būklės rodiklius. Dėstytojas planšete modeliuoja norimą situaciją: padidina kraujo spaudimą, padaro taip, kad manekenas kvėpuotų kaip bronchinės astmos paūmėjimą išgyvenantis žmogus, programuoja kvėpavimo dažnį, kuria kitokias aplinkybes, pavyzdžiui, parenka vieną iš ne mažiau kaip 20 galimų skirtingų širdies ritmų. Viskas atrodo labai tikroviškai – matoma ir girdima, kaip ligonis kvėpuoja, gali keistis modernioje lovoje gulinčio žmogaus veido spalva. Studentas turi ne tik suprasti, kas vyksta, bet ir imtis veiksmų, galinčių padėti tariamam pacientui. Manekeno akys atsimerkia ir užsimerkia, jo galva ir kaklas gali lankstytis, tikroviškai atrodo kvėpavimo takai. Dirbtinį kvėpavimą tokiam įsivaizduojamam ligoniui galima atlikti įvairiais būdais, studentai gali pasitelkti defibriliatorių. Jeigu studentas pasirenka tinkamus gaivinimo būdus, jis mato, kaip gerėja žmogaus būklė. Suklydus, pavyzdžiui, neteisingos intubacijos atveju, kai oras patenka į stemplę, galima stebėti, kas atsitinka pacientui.

Į laikinąjį žurnalą įrašomi būsimojo bendrosios praktikos slaugos specialisto veiksmai, gyvybiškai svarbių požymių pokyčiai, įvertinamas studento gebėjimas priimti sprendimus. Kitaip tariant, tokia įranga leidžia ne tik simuliuoti gaivinimo procesą, bet ir suteikia galimybę analizuoti grįžtamąjį ryšį. Visus veiksmus auditorijoje filmuoja kamera, yra galimybė peržiūrėti, kaip studentai elgiasi klinikinėje situacijoje, aptarti, kas buvo atlikta gerai, o ką dar reikėtų tobulinti.

Atskiras manekenas skirtas išmokti padėti žmogui, patyrusiam traumą. Be jau minėto galėjimo vaizdu ir garsu imituoti pagrindines gyvybines funkcijas, šis manekenas išsiskiria galimybe labai tikroviškai pademonstruoti kraujavimą. Tokie pat išmanūs yra specialūs vaikų ir suaugusiųjų manekenai, skirti kvėpavimo takų atvėrimui ir mokymuisi atlikti dirbtinį kvėpavimą. Jie pagaminti taip, kad būtų galima prižiūrėti studento veiklą. Gyvybiniams vaikų ir suaugusiųjų rodikliams vertinti auditorijoje yra specialus daug parametrų apimantis monitorius. Jis leidžia vertinti kvėpavimo dažnį, temperatūrą, arterinį kraujo spaudimą, širdies susitraukimo dažnius.

Per procesų simuliavimą – į gerus įgūdžius

Bendrosios praktikos slaugos specialistui svarbu gebėti preciziškai tiksliai atlikti tuos veiksmus, be kurių neįsivaizduojamas jo kasdienis darbas. Injekcijų niuansai, paprasčiau tariant, gebėjimas leisti vaistus bus dar greičiau ir geriau perprantami pasitelkiant šiuo metu moderniausius vaiko ir suaugusio žmogaus rankų modelius, savotiškus injekcijų treniruoklius. Šie modeliai taip pat padeda išmokti paimti kraujo. Atskira simuliacinė ranka skirta mokymuisi matuoti kraujo spaudimą. Studentas ne tik praktikuojasi atlikti patį veiksmą, per garso kolonėles aiškiai girdimas ir proceso eigą nusakantis garsas.

Studijų procesui, be abejonės, pravers žaizdų imitacijų rinkiniai, iš juose esančių cheminių medžiagų galima pagaminti dar daugiau labai tikroviškai atrodančių žaizdų variacijų. Muliažas žaizdų siuvimui – tai minkšta, lanksti trijų sluoksnių oda, kuri realiai atsiveria įpjovus, tačiau yra labai atspari plyšimui. Odos padas gali būti siuvamas šimtus kartų, vadinasi, juo pasinaudoti galės daug studentų. Dar vienas muliažas skirtas žaizdų siuvimui ir siūlių išėmimui, jį galima tvirtinti prie manekeno. Muliažui priklauso ir specialūs instrumentai.

Visa nauja Bendrosios praktikos slaugos studijoms skirta įranga išsiskiria savo tikroviškumu. Simuliuojant su žmogaus sveikata susijusių procesų vyksmą, sukuriamas realybės įspūdis. Naudinga galimybė stebėti studentų veiklą, aptarti klaidas ir numatyti būdus joms įveikti. Galima teigti, kad į praktinę veiklą orientuotos studijos ir šiuo metu moderniausia įranga sudaro tandemą, leidžiantį studentams maksimaliai pasirengti veiklai realioje aplinkoje.

Projektas Nr. 09.1.1-CPVA-V-720-04-0003 „Šiaulių valstybinės kolegijos biomedicinos ir technologijos mokslų studijų sričių bazės modernizavimas bei sveikatinimo erdvių atnaujinimas“ finansuojamas iš ES Europos regioninės plėtros fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto lėšų. Jis vykdytas siekiant iš esmės atnaujinti biomedicinos ir technologijų studijų sričių bazę, labiau studentų ir darbuotojų poreikiams pritaikyti kitas kolegijos erdves.

Komunikacijos ir rinkodaros skyriaus specialistė

Silvija Papaurėlytė-Klovienė


Atgal